Více o enneagramu

Více o enneagramu

Enneagram popisuje devět způsobů, devět ochranných boxů, které jsme si jako děti nevědomě vybrali pro svoji ochranu před světem, který není (a nemůže být) dokonalý. Potíž je v tom, že to, co jsme se naučili jako malé děti, a tehdy jsme to opravdu potřebovali, se v dospělosti mění v klec. Je to stroj, který nás nutí opakovat stále stejné chyby, prožívat stále stejné utrpení, vztek, nepochopení a osamění. Používání enneagramu tedy nabízí poznat svůj způsob ochrany - typ osobnosti, naučit se vidět své automatické reakce vedoucí do stále stejných problémů a postupně je začít měnit. Nabízí objevení svých silných stránek, skrytého potenciálu a možnost ho využít. Zároveň umožňuje uchopit stránky slabé, citlivé a zraňující a naučit se s nimi pracovat.

 Tím, že člověk pochopí kdo je a kdo jsou lidé kolem – partneři, rodiče a děti – získává větší nadhled, který mu umožňuje být laskavý a chápavý. A pochopení a laskavost vede k opravdové lásce…

 Audio a video nahrávky typů a spoustu dalších zajímavých informací k enneagramu a jednotlivým enneagramovým typů najdete na partnerských stránkách pana Davida Danielse a paní Helen Palmer, kteří jsou uznávanými předními učiteli enneagramu zde:

 

 

Stručné charakteristiky jednotlivých typů naleznete zde...

Symbolika enneagramu

Kruh symbolizuje jednotu a celistvost. Rovnostranný trojúhelník a hexagon jsou vnitřní obrazce znázorňující vnitřní dynamiku systému. Trojúhelník spojuje tři centra, která formují naše vidění světa: břicho, hlava a srdce. Hexagon potom propojuje jednotlivé vrcholy a znázorňuje přirozenou konkrétní dynamiku každé osobnosti. Jednotlivé vrcholy enneagramu jsou označeny číslem, pod každým číslem se dá nalézt popis vnitřní struktury osobnosti. Ke každému typu osobnosti je přiřazena typická emoce a myšlenka, která člověku tohoto typu vytváří jeho vidění světa.

 

Historie enneagramu

 enneagram je více než 2000 let starý súfijský spirituální systém. Moderní historie enneagramu se začala psát v 60. letech, kdy byl “objeven” pro svět Oscarem Ischazem a chilským psychiatrem Claudiem Naranjem. První malá publikace autorů Patricka O’Learyho, Marie Beesingové a Roberta Nogoseka vyšla v USA počátkem 80. let. Až v roce 1987 vyšla v USA kniha “enneagram” od Helen Palmerové, kterou v České republice spolu se zkrácenou verzí „Kapesní enneagram“ vydalo nakladatelství Synergie. Od té doby se enneagramem nezávisle na sobě zabývala řada autorů a učitelů. V roce 1994 byla založena z iniciativy Helen Palmerové, Dona Riso, Patricka O’Learyho a dalších učitelů Mezinárodní asociace enneagramu (IEA).

Přehledně zpracovanou historii enneagramu najdete v příloze stránky.

 

Využití enneagramu

 V současné době je enneagram využíván v mnoha oblastech lidského života. Je používán nejvíce jako „psychologie pro zdravé lidi“, tedy pro osobní růst a rozvoj jednotlivce. Je oblíbený mezi managery a personalisty pro výběr a řízení lidí. Je také účinným pomocníkem pro rodinnou a partnerskou terapii a výchovu dětí. Možnosti jeho dalšího využití jsou předmětem bádání mnoha předních světových psychologů, psychiatrů a pedagogů.

 

Diplomová práce o enneagramu

Základy systému enneagram a jeho zasazení do psychospirituálního kontextu

Diplomovou práci vypracoval a úspěšně obhájil Mgr. Michal Petr v červnu 2006. Práci najdete v příloze stránky.

 

Program pro veřejnost

Více o Enneagramu se můžete dozvědět na našem intenzivním prožitkovém programu pro veřejnost Pochopení našich darů. Pro více informací o programu, termíny konání a ceny klikněte zde.

Získejte podporu osobního rozvoje - odběr užitečných článků, tipů, rad či videí

*  Email:
    Jméno:
 
Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz

Dozvědět se více

Aktuality

Budeme čekat až vymře jedna generace nebo uděláme R- Evoluci zevnitř ven?

Respekt a úcta ještě žije!? Jaká je vaše volba?

Pravda je, že to není jen o lídrech, ale také o voličích. 

Napsal Emanuel Byrtus –  Emoční leadership - chci číst celý článek

Síla sebe-důvěry - Novinka - 27. února

Opravdu si myslíte, že stačí vybrat ty nejlepší lídry i experty a budou fungovat jako tým? Opravdu věříte, že stačí zaměstnat odborníky a dosáhnete úspěchu?Nefunguje to. Skrytě budované a nevědomě vysílané podprahové signály nás ovlivňují mnohem víc než peníze. To, co skutečně drží osobnosti pohromadě, je vzájemná důvěra. To, co umožní uvolnit skutečný potenciál je zdravá sebedůvěra. Více o programu.

Emoce a projekty 1 aneb Excelentní spolupráce - 8. a 9. dubna

„Každý sám za sebe a přece spolu“ – to je motto tohoto jedinečného tréninku. Chcete poznat více o základních neurobiologických principech vedení lidí v praxi? Zajímá Vás, jak využít emoce jako zdroj energie? Je pro Vás důležité najít nevědomé vnitřní motivace a zdravě je využít ve prospěch výkonnosti svého týmu? Chcete se naučit komunikovat tak, abyste dokázali i v zátěžových situacích být motivačním lídrem? Pak je tento trénink určen také pro Vás!

Více o programu

Vedení lidí a osobní rozvoj s enneagramem – 10. a 11. dubna

„Život není o hledání sebe sama, život je o vytvoření sebe sama!“ Pokud chcete získat jasný přehled o svých vrozených silných stránkách a konkrétních prostorech navýšení kvality své osobnosti, pak je tento trénink určen právě pro Vás. Otevře se před Vámi cesta, jak navýšit nejen kvalitu své osobnosti a zlepšit kvalitu podpory a spolupráce s lidmi kolem Vás. Výsledek programu? Jasný návod, jak zdravě posílit své osobní charakterové vlastností s ohledem na Vaše individuální talenty. Staňte se vědomým tvůrcem sebe sama!

Více o programu

Cesta k excelentnímu výkonu - FLOW aneb motivace bez motivace – 16. května

Chcete získat nástroje, hluboký vhled, pochopení a trénink, jak vstupovat do stavu vrcholných výkonů a vrcholné tvořivosti? Ve spolupráci se společností Shine leadership s.r.o. a Šárkou Pojerovou vznikl projekt jedinečného spojení špičkového kouče sportovců Mariána Jelínka a špičkového kouče manažerů Emanuela Byrtuse.

Chceme s Vámi sdílet poznání a postupy vyzkoušené v koučovací praxi. Více o programu

 

Emoční leadership – dlouhodobý program osobnostního rozvoje – garance zlepšení kvality života - zahájení 23. a 24. května

Podívejte se na zážitky jednoho z účastníků – zde.  “Tím největším darem pro své blízké a lidi kolem vás jste Vy!“ Do každé životní situace, ať v práci či osobním životě vnášíte kvalitu, ke které jste právě teď došli. Na kvalitě vaší osobnosti závisí kvalita výchovy vašeho dítěte, kvalita vašich vztahů, rodinné klima, pohoda týmu v práci, výkon jednotlivce i týmu, dosahování výsledků atd.. v tomto dlouhodobém programu osobního rozvoje vám garantujeme navýšení kvality vaší osobnosti a vašeho života! Garance vychází z jedinečné skladby dlouhodobého tréninku a zkušeností stovek lídrů, kteří prokazatelně navýšili kvalitu svých životů. Chcete-li skutečný posun, pak investujte svou pozornost efektivně!

Change management a jeho tajemství: změny se dějí jen zevnitř ven – 29. května

Připravte půdu uvnitř sebe a lidí. Jen tak ze semínek chyb, problémů a krizí vyrostou užitečné a silné rostliny smysluplných změn a nikoli jen obtížný plevel. PAMATUJTE: Naše neurobiologie, podvědomí a podprahové signály nás ovlivňují, mnohem více, než nástroje, techniky a postupy, či metodiky řízení změn. Díky důslednému monitorinku Šárky Pojerové naplňujeme potřeby klientů programem, který stimuluje zájem lidí k realizaci smysluplných změn v práci i osobním životě.

Více o programu

Další nejbližší akce

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty.

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde