Meduňka typ 1

Seriál v časopise Meduňka

OSOBNOSTNÍ TYP JEDNA

Životní příběh jedničky:

Emiši, rychleji to prostě nejde: v pátek jsme odjížděli na čtyři dny, tvůj mail jsem četla obrazně řečeno na prahu doma a dnes (v neděli večer) jsme se právě vrátili. Neměla jsem v pátek čas na odpověď, ale bohužel stihla jsem si přečíst zadáni. A to už je ten příběh - dostala jsem se do strašného stresu. Celou cestou mnou třáslo. Když jsme dorazili do Jihlavy ke kamarádům, říkali, že vypadám stejně jako když někoho ve StarTreku teleportovali a nepovedlo se to. Tak ten člověk problikával, byl tuhý, ale moc tam nebyl. Hrůza! Co se vlastně stalo: úplně mne zhroutilo, jak si nás popsal ve tvém zadáni. Na seminářích, na emočácich pořád s tím tak nějak laškujeme, přicházíme na to sami atd. Ty jsi ale napsal v pár větách takový ten výcuc podstaty mechanismu jedničky. Pořád mi připadalo, že to není tak vážné, že sám nevíš, co od nás chceš. Teď mi došlo, že je to až fatálně jednoduché a že je to jako když se mlátím hlavou o zeď. Chvíli jsem uvolněná, ale pak zase zapadnu do té samé jámy a tuhnu v ni do dalšího semináře. Zasáhlo mne, že ta jáma je tak snadno a přesně popsatelná a že teď všichni budou vědět, jak jsem nemožná. No vlastně také i všechno kolem cesty bylo špatné - jeli jsme po dálnici - tak strašnou cestu jsem dávno nezažila: v Praze sama zácpa, na dálnici plno blbých uzavírek, řidiči všichni cvoci a sobci, každou chvíli před námi předjížděli náklaďáky, manžel za volantem pořád zbytečně hazardoval, děti cestou pořád hulákali a museli ho strašně rušit, auto vydávalo samé podezřelé zvuky, mne strachy a vzteky se pořád chtělo zvracet a ani jsem nesplnila tvé zadáni... To si prostě nedokážeš ani představit. Přitom musím přiznat, že z vnějšího pohledu tahle cesta probíhala jako obvykle.

 

Hlavní zaměření pozornosti

Pozornost tohoto typu osobnosti je zaměřena na to, kdo a co je tady špatně a co se dá zlepšit. Vnitřní kritik je neúnavný (jak jste mohli vidět v příběhu). Jeho energie je převážně směřována k posuzování, kritizování a snaze o zlepšování sebe, všeho a všech kolem.

 

Pozitivní kvality typu osobnosti

Tento typ osobnosti se vyznačuje vysokou mírou pracovitosti. Je velmi spolehlivý, důsledný a snaží se vše dělat správně. Má velkou schopnost najít každý nedostatek a chybu, pracovat na jejím odstranění. Je často pečlivý, přesný, někdy až k perfekcionismu. Je velmi usilovný a snaživý i v nápravě všech nedostatků ve svém okolí. Snaha po zlepšování vyžaduje vysoké nároky na sebe i okolí. Je také často morální a k morálce vede i okolí. Je o „své“ pravdě velmi přesvědčený, často sebejistý a přesvědčující vytrvale druhé ke správným krokům.

 

Citlivost, vznik obrany a vývoj osobnostních rysů od dětství

Citlivost tohoto dítěte je především obava z toho, že nebude dost dobrý hoch, dost dobrá dívka. Obava z nedostatku lásky a pozornosti toto dítě přiměje, že vezme dovnitř kritické hlasy rodičů a zevnitř se jimi příliš brzy začne řídit. Jsou to příliš brzy ukázněné děti, které si nesmí jen tak hrát, ale můžou, až je všechno v pořádku. Postupně tyto vnitřní nároky (často pod vlivem okolí) rostou a v dítěti vzniká dominantní návyk v myšlení, a to snaha po dokonalosti. Jelikož však tyto vysoké standarty nelze naplnit (vždy můžete být ještě lepší), máte pocit, že stále nejste dost dobří. Tak se znovu snažíte, výsledek se sice dostaví, ale jistě by to mohlo být ještě lepší… To vám říká vnitřní hlas. A postupně sílí nespokojenost, napětí, hněv a občas se objevuje zlost. Tato emoční kvalita se tak stává vaším dominantním návykem. Vy však nesmíte dát hněv najevo a tak velice dobře kontrolujete své reakce (obranný mechanismus), čímž vaše vnitřní napětí ještě naroste. A vy tuto energii opět vložíte do zlepšování.

 

Přehnaně užívané dary se postupně stávají problémem.

Ani si nevšimnete, že jste lapeni ve zvyku, který vám dává vědomí hodnoty a důležitosti. Ani si nevšimnete, že má i své stinné stránky. Posuzujete a moralizujete sebe i druhé, někdy jste až nedůtkliví a zlostní. Neumíte sebe ani jiné ocenit, protože vysokou kvalitu považujete za samozřejmost a i na té najdete nedostatek. Jste workholici, kteří neumí odpočívat. „Zábava? Ta může přijít až je všechno hotové!“ Avšak nikdy není vše hotové. Váš vnitřní kritik vždy najde nějakou chybu na vás či okolí. To jsou některé negativní projevy v nezralém projevu tohoto typu osobnosti. Lze však udělat posun ke zralosti.

 

Body rozvoje a způsob léčení.

Cesta vede přes změnu ústředního přesvědčení „takový, jaký jsem, nejsem dost dobrý“. Třeba do polohy „nyní jsem udělal to nejlepší co jsem uměl“, „vše je v pořádku takové, jaké to je“. Přijetí. Uvolnit vnitřní napětí a trvalé nutkání ke zlepšování. Přijmout, že já sám, věci a lidi jsou nyní a teď dost dobří. Vnitřní přijetí neznamená souhlas. Stav vnitřního přijetí mně ani lidem samozřejmě nebrání v tom, aby vývoj a růst přirozeně pokračoval. Není tam však již tolik odporu, tlaku, nespokojenosti a křečovitosti. Objevuje se uvolnění, radost z úspěchu, ocenění pro sebe i okolí. Narůstá míra sebepřijetí i přijetí ostatních. Energie může volně proudit k expanzi. Vnitřní klid se projevuje také v uvolněné hravosti, spontánnosti a otevření prostoru zábavy. A život se otevřel, přesto všechny dobré dary této osobnosti zůstaly.

 

Zajímavosti o enneagramu - přehled...

Získejte podporu osobního rozvoje - odběr užitečných článků, tipů, rad či videí

*  Email:
    Jméno:
 
Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz

Dozvědět se více

Aktuality

Budeme čekat až vymře jedna generace nebo uděláme R- Evoluci zevnitř ven?

Respekt a úcta ještě žije!? Jaká je vaše volba?

Pravda je, že to není jen o lídrech, ale také o voličích. 

Napsal Emanuel Byrtus –  Emoční leadership - chci číst celý článek

Síla sebe-důvěry - Novinka - 27. února

Opravdu si myslíte, že stačí vybrat ty nejlepší lídry i experty a budou fungovat jako tým? Opravdu věříte, že stačí zaměstnat odborníky a dosáhnete úspěchu?Nefunguje to. Skrytě budované a nevědomě vysílané podprahové signály nás ovlivňují mnohem víc než peníze. To, co skutečně drží osobnosti pohromadě, je vzájemná důvěra. To, co umožní uvolnit skutečný potenciál je zdravá sebedůvěra. Více o programu.

Emoce a projekty 1 aneb Excelentní spolupráce - 8. a 9. dubna

„Každý sám za sebe a přece spolu“ – to je motto tohoto jedinečného tréninku. Chcete poznat více o základních neurobiologických principech vedení lidí v praxi? Zajímá Vás, jak využít emoce jako zdroj energie? Je pro Vás důležité najít nevědomé vnitřní motivace a zdravě je využít ve prospěch výkonnosti svého týmu? Chcete se naučit komunikovat tak, abyste dokázali i v zátěžových situacích být motivačním lídrem? Pak je tento trénink určen také pro Vás!

Více o programu

Vedení lidí a osobní rozvoj s enneagramem – 10. a 11. dubna

„Život není o hledání sebe sama, život je o vytvoření sebe sama!“ Pokud chcete získat jasný přehled o svých vrozených silných stránkách a konkrétních prostorech navýšení kvality své osobnosti, pak je tento trénink určen právě pro Vás. Otevře se před Vámi cesta, jak navýšit nejen kvalitu své osobnosti a zlepšit kvalitu podpory a spolupráce s lidmi kolem Vás. Výsledek programu? Jasný návod, jak zdravě posílit své osobní charakterové vlastností s ohledem na Vaše individuální talenty. Staňte se vědomým tvůrcem sebe sama!

Více o programu

Cesta k excelentnímu výkonu - FLOW aneb motivace bez motivace – 16. května

Chcete získat nástroje, hluboký vhled, pochopení a trénink, jak vstupovat do stavu vrcholných výkonů a vrcholné tvořivosti? Ve spolupráci se společností Shine leadership s.r.o. a Šárkou Pojerovou vznikl projekt jedinečného spojení špičkového kouče sportovců Mariána Jelínka a špičkového kouče manažerů Emanuela Byrtuse.

Chceme s Vámi sdílet poznání a postupy vyzkoušené v koučovací praxi. Více o programu

 

Emoční leadership – dlouhodobý program osobnostního rozvoje – garance zlepšení kvality života - zahájení 23. a 24. května

Podívejte se na zážitky jednoho z účastníků – zde.  “Tím největším darem pro své blízké a lidi kolem vás jste Vy!“ Do každé životní situace, ať v práci či osobním životě vnášíte kvalitu, ke které jste právě teď došli. Na kvalitě vaší osobnosti závisí kvalita výchovy vašeho dítěte, kvalita vašich vztahů, rodinné klima, pohoda týmu v práci, výkon jednotlivce i týmu, dosahování výsledků atd.. v tomto dlouhodobém programu osobního rozvoje vám garantujeme navýšení kvality vaší osobnosti a vašeho života! Garance vychází z jedinečné skladby dlouhodobého tréninku a zkušeností stovek lídrů, kteří prokazatelně navýšili kvalitu svých životů. Chcete-li skutečný posun, pak investujte svou pozornost efektivně!

Change management a jeho tajemství: změny se dějí jen zevnitř ven – 29. května

Připravte půdu uvnitř sebe a lidí. Jen tak ze semínek chyb, problémů a krizí vyrostou užitečné a silné rostliny smysluplných změn a nikoli jen obtížný plevel. PAMATUJTE: Naše neurobiologie, podvědomí a podprahové signály nás ovlivňují, mnohem více, než nástroje, techniky a postupy, či metodiky řízení změn. Díky důslednému monitorinku Šárky Pojerové naplňujeme potřeby klientů programem, který stimuluje zájem lidí k realizaci smysluplných změn v práci i osobním životě.

Více o programu

Další nejbližší akce

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty.

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde