Článek Meduňka Typ 8

Seriál v časopise Meduňka

OSOBNOSTNÍ TYP OSM

Životní příběh:

Pracovali jsme na důležitém projektu. Sám jsem se celý den nezastavil. Dávám vždy do každé akce maximum a potřebuji, aby to tak dělali všichni. Jde o to, aby byly včas hotové všechny podklady pro projekt, tak jak jsem to slíbil. V průběhu dne jsem se dozvěděl, že patrně ten termín nedodržíme. A to všechno jen proto, že jeden z mých podřízených utajil chybu. Jistě to udělal schválně! Hned jdu do toho a přímo. Musím ho ihned vyhodit. Není možné, aby si tady lidé dělali, co chtějí. A tak jsem to udělal, dostal výpověď na hodinu. Nemůžu dopustit, aby jedna nespolehlivost narušila naši schopnost dosahovat výsledky.
Tento příběh proběhl před několika lety. Teprve s odstupem jsem zjistil, že to byla jen částečná příčina. Já jsem byl v tu chvíli zaslepen ztrátou kontroly a vše viděl černobíle. Nechtěl jsem ztratit moc a vzal jsem spravedlnost do svých rukou. Musím mít vysokou míru pozornosti, aby se mi podobné situace v životě neopakovaly. Někdy je to rychlejší než já sám. Pak mně to hodně mrzí, ale nechci to dát najevo a tak jsem někdy ještě tvrdší.

 

Hlavní zaměření pozornosti

Tak jak je vidět z příběhu, pozornost směřuje k tomu uchovat si moc ve svých rukou. Neztratit kontrolu a vědomí síly v každé situaci. Důležité je slovo pravda a přímost, která přináší rychlou kontrolu, kdo je kdo.

 

Pozitivní kvality typu osobnosti

Tito lidé jsou velmi pevní ve svých názorech a vše vyjadřují jasně a přímo tak, jak si myslí. Jsou rození vůdci a rádi jdou do všech věcí naplno. Jejich heslo je všechno nebo nic. Mají nad věcmi nadhled, jsou často velkorysí a ochranitelští. Drží pevně v rukou své teritorium a své lidi, o které se dokáží postarat. Nesnášejí nespravedlivost a dokážou se v těchto případech férově postavit proti všem a to tehdy, když je to pro ně osobně nevýhodné. Svým silovým nasazení dokážou dostat z lidí kolem maximum. V nasazení jsou příkladem.

 

Citlivost, vznik obrany a vývoj osobnostních rysů od dětství

Tito lidé často zažili v dětství nějaké opakované ponížení, pokoření. Nebo je naopak rychle zvedli a zvedali opakovaně na piedestal. V každém případě se nevědomě rozhodli spojit s vnitřní silou. Představte si situaci. Jste dítě a stojíte proti převaze dospělého člověka – je větší fyzicky, mnohem silnější a má mnohem větší moc potrestat vás. Ale vy se rozhodnete čelit přímo. Abyste to dokázali, uvnitř popřete ten rozdíl, popřete svou vlastní slabost. Energeticky se nafouknete a necítíte ten rozdíl ani strach. Stojíte čelem, přímo a cítíte energii slasti, síly, která protéká vašim tělem. Díváte se tomu velkému člověku přímo do očí a neustoupíte, protože se cítíte rovni. To je velký zisk popření slabosti, ta energie slasti vás láká znovu a znovu. Stává se z toho vášeň – emoční návyk. Je jedno, že vás pro tu přímost odmítají, někdy trestají či dokonce bijí. Vy tomu čelíte naprosto odvážně a stále více si upevňujete nevědomý vzorec. Jste vyzývaví, proti jiným velmi přímí. Říkáte i to, na co se ostatní bojí pomyslet. Nevšimnete si své tvrdosti k sobě i jiným. Přijde vám to tak normální. Musíte se o sebe v tom tvrdém světě postarat. Všichni by to měli udělat. Proti těm slabým cítíte převahu, neznáte strach a jste plni energie. Postupně i okolí stále více zažívá vaši sílu a staví vás do čela. Nezáleží vám na tom, ale nějak přirozeně se stáváte vůdci. To vše vám přináší ochranu, líbí se vám to a tak se s tím vzorcem nevědomě ztotožníte.

 

Přehnaně užívané dary se postupně stávají problémem.

Energie v těle, která se projevuje vašimi jasnými, nekompromisními názory a postoji, vás vede životem naplno. Jste přece tak silní, že si můžete všechno dovolit. Nesnášíte nespravedlnost a tvrdě proti ní vystupujete. Někdy jste přehnaně štědří, velkorysí, i to vám umožňuje popření slabosti, malosti. Pro vás jsou jen velké věci. Bohužel také někdy velké průšvihy. Všechno naplno, ať to stojí za to. nevšímáte si zasažených, citově zraněných. Nevšímáte si, že vám na citech až tolik nezáleží. Máte je překryty tvrdostí a máte strach je projevit, aby to lidé nezneužili. Jste vnímán více a více jako příliš tvrdý k sobě i jiným, ale i tady popřete obvinění. Nesnášíte to, když vám stále signalizují, že jste příliš, že vás je moc. Zdá se vám, že se naopak stále musíte brzdit. Cítíte se v tom nesvobodně, nechcete cítit tu vinu a zase jdete do tvrdosti. Je to začarovaný kruh. Nevíte, jak zněj ven. Vzdát se té tvrdosti je jako spáchat zradu sám na sobě. Je to proti vaší přirozenosti, ale uvnitř někde cítíte laskavost, něhu.

 

Body rozvoje a způsob léčení.

A to je právě ten bod, který je potřeba učit se rozvíjet. Přijmout tu laskavou stranu sebe sama a víc a více ji ukázat světu. Začít se dívat na sebe s větším soucitem. Probuďte, prosím, soucit, tu léčivou energii v sobě pro sebe i pro druhé. Začněte s empatií a oceněním u sebe i druhých. Zkuste si uvědomit, že nejde jen o věc, ale také o lidi. Probouzejte to citlivé srdce ve vás, které postupně začne sílit a vy stále můžete mít svou sílu. Ta však protéká vaším srdcem a vše se zabarvuje lidskostí. Můžete si to dovolit, pokud se spojujete s opravdovou vnitřní silou uvnitř sebe – nevinou, která je vyšší kvalitou vašeho života, bytí. Nyní jste skutečně v pravdě velkorysí, citlivě vnímaví a silní. Vaše síla je uvnitř a unese i zklamání a bolest, která je někdy součástí cesty. Již to není jen její demonstrace.

 

Co pomáhá v kontaktu se osmičkami k lepšímu dorozumění a rozvoji:

V psychologickém rovině pamatujte, že boj s osmičkou nelze vyhrát. Je potřeba, abyste byli otevření a přímí. Vyjadřujte se pokud možno jasně, jednoduše, srozumitelně a důvěryhodně. Při úhybných manévrech, mlžení, vytváříte riziko, že budete tvrdě prověřeni. Položte vždy čitelně, jasně a pevně názor vedle názoru. Přijměte reakci, jaká je a vyčkejte.
Ve spirituálním kontextu pomozte rozvíjet citlivé srdce těchto lidí, citlivost, empatie a sílu i pevnost v jednom. Na rovině těla pevnost a na rovině srdce nevina, laskavost. Je potřeba vytvořit intimní prostor důvěry, kde si tento člověk může dovolit riziko být citlivým! Transformace je právě v tomto bodě na dosah.

 

Zajímavosti o enneagramu - přehled...

Získejte podporu osobního rozvoje - odběr užitečných článků, tipů, rad či videí

*  Email:
    Jméno:
 
Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz

Dozvědět se více

Aktuality

Budeme čekat až vymře jedna generace nebo uděláme R- Evoluci zevnitř ven?

Respekt a úcta ještě žije!? Jaká je vaše volba?

Pravda je, že to není jen o lídrech, ale také o voličích. 

Napsal Emanuel Byrtus –  Emoční leadership - chci číst celý článek

Síla sebe-důvěry - Novinka - 27. února

Opravdu si myslíte, že stačí vybrat ty nejlepší lídry i experty a budou fungovat jako tým? Opravdu věříte, že stačí zaměstnat odborníky a dosáhnete úspěchu?Nefunguje to. Skrytě budované a nevědomě vysílané podprahové signály nás ovlivňují mnohem víc než peníze. To, co skutečně drží osobnosti pohromadě, je vzájemná důvěra. To, co umožní uvolnit skutečný potenciál je zdravá sebedůvěra. Více o programu.

Emoce a projekty 1 aneb Excelentní spolupráce - 8. a 9. dubna

„Každý sám za sebe a přece spolu“ – to je motto tohoto jedinečného tréninku. Chcete poznat více o základních neurobiologických principech vedení lidí v praxi? Zajímá Vás, jak využít emoce jako zdroj energie? Je pro Vás důležité najít nevědomé vnitřní motivace a zdravě je využít ve prospěch výkonnosti svého týmu? Chcete se naučit komunikovat tak, abyste dokázali i v zátěžových situacích být motivačním lídrem? Pak je tento trénink určen také pro Vás!

Více o programu

Vedení lidí a osobní rozvoj s enneagramem – 10. a 11. dubna

„Život není o hledání sebe sama, život je o vytvoření sebe sama!“ Pokud chcete získat jasný přehled o svých vrozených silných stránkách a konkrétních prostorech navýšení kvality své osobnosti, pak je tento trénink určen právě pro Vás. Otevře se před Vámi cesta, jak navýšit nejen kvalitu své osobnosti a zlepšit kvalitu podpory a spolupráce s lidmi kolem Vás. Výsledek programu? Jasný návod, jak zdravě posílit své osobní charakterové vlastností s ohledem na Vaše individuální talenty. Staňte se vědomým tvůrcem sebe sama!

Více o programu

Cesta k excelentnímu výkonu - FLOW aneb motivace bez motivace – 16. května

Chcete získat nástroje, hluboký vhled, pochopení a trénink, jak vstupovat do stavu vrcholných výkonů a vrcholné tvořivosti? Ve spolupráci se společností Shine leadership s.r.o. a Šárkou Pojerovou vznikl projekt jedinečného spojení špičkového kouče sportovců Mariána Jelínka a špičkového kouče manažerů Emanuela Byrtuse.

Chceme s Vámi sdílet poznání a postupy vyzkoušené v koučovací praxi. Více o programu

 

Emoční leadership – dlouhodobý program osobnostního rozvoje – garance zlepšení kvality života - zahájení 23. a 24. května

Podívejte se na zážitky jednoho z účastníků – zde.  “Tím největším darem pro své blízké a lidi kolem vás jste Vy!“ Do každé životní situace, ať v práci či osobním životě vnášíte kvalitu, ke které jste právě teď došli. Na kvalitě vaší osobnosti závisí kvalita výchovy vašeho dítěte, kvalita vašich vztahů, rodinné klima, pohoda týmu v práci, výkon jednotlivce i týmu, dosahování výsledků atd.. v tomto dlouhodobém programu osobního rozvoje vám garantujeme navýšení kvality vaší osobnosti a vašeho života! Garance vychází z jedinečné skladby dlouhodobého tréninku a zkušeností stovek lídrů, kteří prokazatelně navýšili kvalitu svých životů. Chcete-li skutečný posun, pak investujte svou pozornost efektivně!

Change management a jeho tajemství: změny se dějí jen zevnitř ven – 29. května

Připravte půdu uvnitř sebe a lidí. Jen tak ze semínek chyb, problémů a krizí vyrostou užitečné a silné rostliny smysluplných změn a nikoli jen obtížný plevel. PAMATUJTE: Naše neurobiologie, podvědomí a podprahové signály nás ovlivňují, mnohem více, než nástroje, techniky a postupy, či metodiky řízení změn. Díky důslednému monitorinku Šárky Pojerové naplňujeme potřeby klientů programem, který stimuluje zájem lidí k realizaci smysluplných změn v práci i osobním životě.

Více o programu

Další nejbližší akce

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty.

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde