Meduňka typ 1

Seriál v časopise Meduňka

OSOBNOSTNÍ TYP JEDNA

Životní příběh jedničky:

Emiši, rychleji to prostě nejde: v pátek jsme odjížděli na čtyři dny, tvůj mail jsem četla obrazně řečeno na prahu doma a dnes (v neděli večer) jsme se právě vrátili. Neměla jsem v pátek čas na odpověď, ale bohužel stihla jsem si přečíst zadáni. A to už je ten příběh - dostala jsem se do strašného stresu. Celou cestou mnou třáslo. Když jsme dorazili do Jihlavy ke kamarádům, říkali, že vypadám stejně jako když někoho ve StarTreku teleportovali a nepovedlo se to. Tak ten člověk problikával, byl tuhý, ale moc tam nebyl. Hrůza! Co se vlastně stalo: úplně mne zhroutilo, jak si nás popsal ve tvém zadáni. Na seminářích, na emočácich pořád s tím tak nějak laškujeme, přicházíme na to sami atd. Ty jsi ale napsal v pár větách takový ten výcuc podstaty mechanismu jedničky. Pořád mi připadalo, že to není tak vážné, že sám nevíš, co od nás chceš. Teď mi došlo, že je to až fatálně jednoduché a že je to jako když se mlátím hlavou o zeď. Chvíli jsem uvolněná, ale pak zase zapadnu do té samé jámy a tuhnu v ni do dalšího semináře. Zasáhlo mne, že ta jáma je tak snadno a přesně popsatelná a že teď všichni budou vědět, jak jsem nemožná. No vlastně také i všechno kolem cesty bylo špatné - jeli jsme po dálnici - tak strašnou cestu jsem dávno nezažila: v Praze sama zácpa, na dálnici plno blbých uzavírek, řidiči všichni cvoci a sobci, každou chvíli před námi předjížděli náklaďáky, manžel za volantem pořád zbytečně hazardoval, děti cestou pořád hulákali a museli ho strašně rušit, auto vydávalo samé podezřelé zvuky, mne strachy a vzteky se pořád chtělo zvracet a ani jsem nesplnila tvé zadáni... To si prostě nedokážeš ani představit. Přitom musím přiznat, že z vnějšího pohledu tahle cesta probíhala jako obvykle.

 

Hlavní zaměření pozornosti

Pozornost tohoto typu osobnosti je zaměřena na to, kdo a co je tady špatně a co se dá zlepšit. Vnitřní kritik je neúnavný (jak jste mohli vidět v příběhu). Jeho energie je převážně směřována k posuzování, kritizování a snaze o zlepšování sebe, všeho a všech kolem.

 

Pozitivní kvality typu osobnosti

Tento typ osobnosti se vyznačuje vysokou mírou pracovitosti. Je velmi spolehlivý, důsledný a snaží se vše dělat správně. Má velkou schopnost najít každý nedostatek a chybu, pracovat na jejím odstranění. Je často pečlivý, přesný, někdy až k perfekcionismu. Je velmi usilovný a snaživý i v nápravě všech nedostatků ve svém okolí. Snaha po zlepšování vyžaduje vysoké nároky na sebe i okolí. Je také často morální a k morálce vede i okolí. Je o „své“ pravdě velmi přesvědčený, často sebejistý a přesvědčující vytrvale druhé ke správným krokům.

 

Citlivost, vznik obrany a vývoj osobnostních rysů od dětství

Citlivost tohoto dítěte je především obava z toho, že nebude dost dobrý hoch, dost dobrá dívka. Obava z nedostatku lásky a pozornosti toto dítě přiměje, že vezme dovnitř kritické hlasy rodičů a zevnitř se jimi příliš brzy začne řídit. Jsou to příliš brzy ukázněné děti, které si nesmí jen tak hrát, ale můžou, až je všechno v pořádku. Postupně tyto vnitřní nároky (často pod vlivem okolí) rostou a v dítěti vzniká dominantní návyk v myšlení, a to snaha po dokonalosti. Jelikož však tyto vysoké standarty nelze naplnit (vždy můžete být ještě lepší), máte pocit, že stále nejste dost dobří. Tak se znovu snažíte, výsledek se sice dostaví, ale jistě by to mohlo být ještě lepší… To vám říká vnitřní hlas. A postupně sílí nespokojenost, napětí, hněv a občas se objevuje zlost. Tato emoční kvalita se tak stává vaším dominantním návykem. Vy však nesmíte dát hněv najevo a tak velice dobře kontrolujete své reakce (obranný mechanismus), čímž vaše vnitřní napětí ještě naroste. A vy tuto energii opět vložíte do zlepšování.

 

Přehnaně užívané dary se postupně stávají problémem.

Ani si nevšimnete, že jste lapeni ve zvyku, který vám dává vědomí hodnoty a důležitosti. Ani si nevšimnete, že má i své stinné stránky. Posuzujete a moralizujete sebe i druhé, někdy jste až nedůtkliví a zlostní. Neumíte sebe ani jiné ocenit, protože vysokou kvalitu považujete za samozřejmost a i na té najdete nedostatek. Jste workholici, kteří neumí odpočívat. „Zábava? Ta může přijít až je všechno hotové!“ Avšak nikdy není vše hotové. Váš vnitřní kritik vždy najde nějakou chybu na vás či okolí. To jsou některé negativní projevy v nezralém projevu tohoto typu osobnosti. Lze však udělat posun ke zralosti.

 

Body rozvoje a způsob léčení.

Cesta vede přes změnu ústředního přesvědčení „takový, jaký jsem, nejsem dost dobrý“. Třeba do polohy „nyní jsem udělal to nejlepší co jsem uměl“, „vše je v pořádku takové, jaké to je“. Přijetí. Uvolnit vnitřní napětí a trvalé nutkání ke zlepšování. Přijmout, že já sám, věci a lidi jsou nyní a teď dost dobří. Vnitřní přijetí neznamená souhlas. Stav vnitřního přijetí mně ani lidem samozřejmě nebrání v tom, aby vývoj a růst přirozeně pokračoval. Není tam však již tolik odporu, tlaku, nespokojenosti a křečovitosti. Objevuje se uvolnění, radost z úspěchu, ocenění pro sebe i okolí. Narůstá míra sebepřijetí i přijetí ostatních. Energie může volně proudit k expanzi. Vnitřní klid se projevuje také v uvolněné hravosti, spontánnosti a otevření prostoru zábavy. A život se otevřel, přesto všechny dobré dary této osobnosti zůstaly.

 

Zajímavosti o enneagramu - přehled...

Aktuality

Vážení přátelé

Aktuálně regeneruji po těžkém úrazu.

Děkuji všem kdož jste na mně mysleli, děkuji za povzbuzující slova, energii, která byla citelná i na dálku.

Život nás učí přes chyby, problémy a krize.

Až budu mít dost zdraví a energiebudu s vámi sdílet, co mne to naučilo.

Těším se na zdraví.

Těším se na slyšenou.

A těším se především na setkání s vámi a možnost podpořit vás, aby se vám dařilo lépe. Emanuel

Další nejbližší akce

 inspirativní sdílení principů osobnostního rozvoje – konkrétní příběhy

JSME ORGANISMUS

„Hodnoty a návyky, které se od nás naučí naše děti a lidé kolem, je to jediné, co po nás zůstává a zůstane až odejdeme…“

Chci s Vámi sdílet své zážitky a praktické principy, které jsem načerpal se sebou a během více než 20-ti leté praxe provázením rozvoje osobností lídrů firem i úplně obyčejných lidí.

 

Rozhodnutí je na Tobě. Pokud chceš pravidelně do svého e-mailu dostávat mé postřehy z aplikace principů a inspirace stačí se zaregistrovat na této stránce vpravo nahoře nebo zdePokud máš pocit, že to může být prospěšné některému z přátel sdílej prosím.

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty. Více o koučování zde

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde