Článek Meduňka Typ 4

Seriál v časopise Meduňka

OSOBNOSTNÍ TYP ČTYŘI

Životní příběh:

Pozvání na firemní večírek ve mně vyvolává jistý odpor. Ty nudné obličeje a stále stejné řeči! Přesto mě tam něco táhne, proto dlouho zvažuji. Vím, že se na mně, můj styl oblékaní i mé názory někteří kolegové dívají divně. „Je mi to jedno, půjdu tam, nenechám se přece odradit.“ Pak se ve mně znovu ozývá odpor k tomu jejich stylu života. Jsou tak všichni stejní a celé je to jedna velká faleš. Jak odporné. Raději zůstanu sama. Něco ve mně ale stále hlodá - potřebuji se mezi mimi prosadit, tak tedy půjdu. Dlouho se připravuji. Chci trochu vypadat, i když vím, že to nezachráním. Pečlivě vybírám a slaďuji jednotlivé části k sobě. Těší mně ty estetické hrátky. Kdybych ale nebyla tak hrozná! Přicházím k restauraci a předem si vybavuji ty obličeje a jejich reakce na mně. Pak vstupuji a vidím, jak se tam baví a smějí. Jistě na můj účet! Cítím, jak mě zalévá stud, proto se zdrženlivě stavím stranou a čekám. Někdo z nich na mě reaguje, já však čekám zcela jasný signál pozvání. Oni jsou však zaujati svým hovorem. Věděla jsem, že jsem tady zbytečná! Stoupá ve mně stud a pocit osamocení. Pak přišla kamarádka a začala se se mnou bavit. Já však už nemám náladu: „Víš, já jsem přišla jen na chvíli, jen jsem vás přišla pozdravit. Tak ahoj, já už běžím.“ Odcházím a je mi na nic. Už mezi ně nepůjdu!

 

Hlavní zaměření pozornosti

Čtyřky touží po intenzívním a hlubokém prožitku. Touží však jen po tom co je „opravdové“. Toužit je mnohem důležitější než mít. Velmi důležité jsou také vztahy a jejich opravdovost a intenzita, které není nikdy dost.

 

Pozitivní kvality typu osobnosti

Lidé typu čtyři jsou velmi citliví a hluboce vnímaví. Jejich vysokou kvalitou je empatie a hloubka prožitku. Vnímají věci, lidi i situace mnohem hlouběji. Jsou velmi citoví a ve své citovosti prožívají, vidí svět mnohem bohatěji, jsou schopni tuto intenzitu zprostředkovat ostatním formou jejich přirozené tvořivosti. Jak vidí vše jinýma očima (vlastně srdcem), tak tvoří často skutečně esteticky a to je jejich silná stránka. Často působí nevšedně a svým estetickým cítěním obohacují všechny kolem.

 

Citlivost, vznik obrany a vývoj osobnostních rysů od dětství

Největší citlivost je opuštění a vyloučení jako u malého dítěte, které má pocit, že je často opouštěno. Pocítíte hluboký smutek, jste opuštění, ztraceni a sami v tom velkém světě. Něco s vámi patrně není v pořádku, jinak by vás neopustili. Máte pocit, že jste jiní než ostatní. Zkoumáte lidi kolem sebe, jste velmi empatičtí a vciťujete se do nich. Stále více máte pocit jakési falše, kterou hrají. Vy jste jiní a toužíte po opravdovosti a intenzitě lásky. Brzy začnete vnímat to, že vám lidé nerozumí a nepřijímají vás. Ve vaší mysli se začne posilovat vzorec zdánlivého nedostatku. A uvnitř máte velmi mocnou součástí vaší osoby - ideál milující osoby, která vás vnímá jako jedinečného a miluje i podporuje vás bez výhrad. Ten ideál je tak dokonalý, toužíte po něm a nevíte, že se s ním nevědomě začínáte srovnávat. Čím víc milujete ten ideál, tím víc nesnášíte sami sebe. Trochu se za sebe stydíte, intenzívně vnímáte své nedostatky a venku na lidech vidíte jejich přednosti. Objevuje se spalující touha, závist – mít to, co mají oni. Nevíte to, máte chvíli pocit ztotožnění s ideálem, který vás vynese nahoru a cítíte se být výjimeční. O to prudší je vystřízlivění, kdy dojde ke srovnání s vnitřním ideálem či vnějším obrazem. A padáte dolů do znehodnocení, opuštění, vyloučení. Celý mechanismus skrytě ovládá vaše vnímání světa.

 

Přehnaně užívané dary se postupně stávají problémem.

Jste dospělí a cítíte se nějak divně na světě, ale přičítáte to své „jinakosti“. Jednou přednost, jindy pocit osamocení a vyloučení se projevuje ve všech rovinách vašeho života. Vztahy jsou často velmi dramatické. Na začátku spousta vášně s krátkým pocitem bezvýhradného přijetí. Pak ale začnete svým kritickým pohledem zjišťovat, že i ten druhý má své nedostatky. Začne vítězit zvyk srovnávat tyto nedostatky s „ideálem“ a už vás to netěší a je tady znovu nenaplnění a touha. Obrátíte pak vše proti sobě – asi nejsem dost dobrý, když nepřichází ten ideální člověk, opravdový, milující, přirozený a svým způsobem výjimečný. Potácíte se mezi sebelítost a zlostí. Energie proudící vaší nové touhy (závisti) a tvořivosti. Schopnost prožívat, intenzívně cítit a realizovat své city v nějaké formě tvůrčí činnosti - alespoň to je to opravdové, skutečné! A zase tu jsou lidé, kteří nerozumí vaší intenzitě a nevyrovnanosti - jako v začarovaném kruhu. Chvíli intenzívně spolu, chvíli opuštěni. Dáváte to za vinu tomu falešnému světu, ale nevíte, že to vytváříte vy sami svým typickým způsobem vnímání světa.

 

Body rozvoje a způsob léčení.

Jak dosáhnout opravdovosti? Je potřeba si uvědomit, že to, co hledáte venku, je ve skutečnosti uvnitř. Že tím milujícím ideálem jste ve skutečnosti vy sami. Pak nelze čekat, že někdo jiný naplní vaše nádoby bezpečí, lásky a vědomí hodnoty. Obrátit pozornost dovnitř, plně vnímat a prožívat sebe sama a milovat intenzívně každý kousek své osobnosti. Odložit zvyk srovnávání s nedosažitelnými ideály. Je potřeba vidět i cítit krásu sebe i lidí kolem a krásu přítomné chvíle. To je opravdový a ryzí prožitek, který vás spojuje s původním zdrojem. Už nejste tak nevyrovnaní a zranitelní. Dostavuje se stále více vnitřní radost a naplnění, radost vás naplňuje zevnitř, cítíte se být celiství a začíná se to více a více projevovat také ve vašem fyzickém životě vnějším, ve vašich vztazích. Objevuje se skutečná kvalita hloubky a intenzity ve své stálosti teď a tady.

 

Co pomáhá v kontaktu s čtyřkami k lepšímu dorozumění a rozvoji:

Čtyřky od nás ostatních očekávají jakousi stálost a přijetí v každé situaci. Tak zůstaňme s nimi, když je jim těžko. Být s nimi však neznamená snažit se je vytáhnout z jámy a přesvědčovat je, aby byly už radostné. Nijak se nevnucujme, sami však musíme vnímat tu hlubokou citlivost a zůstat v lásce a přijetí. A tak máme v kontaktu s nimi tuto kvalitu trénovat také. Zásadní je pomoci jim, aby kvalitu vyrovnanosti a spojení s vnitřním zdrojem nacházely častěji samy v sobě.

 

Zajímavosti o enneagramu - přehled...

Aktuality

Vážení přátelé

Aktuálně regeneruji po těžkém úrazu.

Děkuji všem kdož jste na mně mysleli, děkuji za povzbuzující slova, energii, která byla citelná i na dálku.

Život nás učí přes chyby, problémy a krize.

Až budu mít dost zdraví a energiebudu s vámi sdílet, co mne to naučilo.

Těším se na zdraví.

Těším se na slyšenou.

A těším se především na setkání s vámi a možnost podpořit vás, aby se vám dařilo lépe. Emanuel

Další nejbližší akce

 inspirativní sdílení principů osobnostního rozvoje – konkrétní příběhy

JSME ORGANISMUS

„Hodnoty a návyky, které se od nás naučí naše děti a lidé kolem, je to jediné, co po nás zůstává a zůstane až odejdeme…“

Chci s Vámi sdílet své zážitky a praktické principy, které jsem načerpal se sebou a během více než 20-ti leté praxe provázením rozvoje osobností lídrů firem i úplně obyčejných lidí.

 

Rozhodnutí je na Tobě. Pokud chceš pravidelně do svého e-mailu dostávat mé postřehy z aplikace principů a inspirace stačí se zaregistrovat na této stránce vpravo nahoře nebo zdePokud máš pocit, že to může být prospěšné některému z přátel sdílej prosím.

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty. Více o koučování zde

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde