Článek Meduňka Typ 6

Seriál v časopise Meduňka

OSOBNOSTNÍ TYP ŠEST

Životní příběh:

Tentokrát jako příběh poslouží historie vzniku odpovědi jedné šestky na žádost o životní příběh.
12hod.: Čtu si email se žádostí o příběh. Nějaký příběh? Ale jaký? Píše, že urgentně, ale dokdy to vlastně potřebuje? Já hned teď nevím. No nevadí, zkusím o tom přemýšlet, třeba mě něco napadne...
14hod.: Nějaký příběh, ale co? Třeba něco, co jsem nějak otevřela na tréninku? To by bylo nejlepší, bylo by jasný, že to je to pravé. A jak bych to vlastně měla popisovat? Ono se to většinou odehrává uvnitř, jako vnitřní monolog nebo dialog. To by šlo. Ale tu situaci.. Já fakticky nevím.
16hod.: Nějaký příběh... A má ilustrovat strach, pochybnosti, nedůvěru, projekce. Té projekci nerozumím. Jak je to myšleno?
18hod.: Nějaký příběh... No, co kdybych napsala tohle, ne, to ne, to by si mohl ten dotyčný přečíst a to bych nechtěla... Vlastně, co kdybych popsala, jak se nemůžu rozhodnout, co napsat? No to by šlo!
20hod.: Jak bych ten email formulovala? Jenom prostý tok textu? Odpovídá to tomu požadavku? Snad jo. Mohla bych to rozčlenit podle času. Naznačit, že se to dělo pořád. Pořád to tam probíhalo... Jo, to je nápad! Zítra to musím napsat.
Ráno, 6hod.: Dneska musím napsat ten email. Jak jsem to říkala? Jo, strukturovaně v čase. No jo, ale já už si nepamatuju, kdy jsem si vlastně ten email poprvé otevřela. Škoda, že jsem si nedělala nějaké poznámky, já už přesně nevím, co mi probíhalo hlavou. To si mám domyslet? Ale to pak už nebude úplně pravdivý. Tak snad mi napíše: Skvělý, Marti. Jo. To tam taky napíšu? Blbost, jasně, že ne. To by bylo trapný. Že bych to napsala hned teď?
Tak to je můj příběh. Jeden z mnoha, které žiji. Když jsem to promýšlela a psala, bylo mi někdy smutno, ale někdy už jsem se bavila... Že fakt takové věci řeším. Ale jsem na sebe pyšná, že jsem ten email nakonec napsala. Normálně by mi to trvalo mnohem déle, pokud by mi pochybnosti vůbec dovolily nějakou odpověď napsat.

 

Hlavní zaměření pozornosti

Hlavní směr pozornosti jde k zajištění jistoty. Cesta hledání důvěry a sebedůvěry. Důležité je být ostražitý a předvídat všechny možné problémy a varianty, které mohou nastat. Důležité je vše včas plánovat a být tím pádem připraven.

 

Pozitivní kvality typu osobnosti

Lidé tohoto typu osobnosti jsou velmi zodpovědní, loajální. Vedou ostatní ke kolektivním způsobům práce. Sami jsou velmi pracovití, snaží se být spolehliví a neudělat chybu. Jsou velmi předvídaví a myslí dopředu. Hledají strategická řešení s jasnými postupnými kroky k naplnění cílů. Jsou přemýšliví, intelektuálně zdatní a předchází problémům. Zásadní vysokou kvalitou tohoto typu osobnosti je odpovědnost, koná svou povinnost.

 

Citlivost, vznik obrany a vývoj osobnostních rysů od dětství

Vžijte se do pocitů malého dítěte, které důvěřuje světu a lidem kolem. Pak najednou zažije zásadní zneužití důvěry. Bylo slíbeno, že to tak bude a je to jinak. Uvěřili jste tomu, jim, ale selhali, bylo to jinak….. a vše se změní. Vzniká přesvědčení, že není možné věřit. Začnete hledat jistotu. Je potřeba vše ověřit, nelze věřit komukoli a čemukoli v budoucnosti. Abyste mohli předvídat, pak musíte vlastně pochybovat. Pochybnost se stává vaším mentálním návykem a na emoční rovině je aktivována nejistota, obava a strach. A vy se proti tomu nepříjemnému pocitu chcete chránit. Proto si osvojíte předvídavost, která vede vaši mysl k projekcím. To je obranný mechanismus - schopnost představovat si všechny možné varianty a být na ně připraven. Nevnímáte, že vytváříte také katastrofické scénáře, ale že jste i na tuto variantu připraveni. Sami se snažíte vyhnout nejistotě tím, že jste odpovědní a snažíte se spolehlivě splnit co je očekáváno. Na mně se můžete spolehnout, já na vás a ten svět kolem ne.

 

Přehnaně užívané dary se postupně stávají problémem.

Postupně se orientuje vaše myšlení více směrem ke sběru jistot. Posilujete svou projekci a nevíte, že přitom vytváříte iluzi nebezpečí. Jste schopni vidět vždy to horší a být na to připraven a vypadá to tak pozitivně. Pokud ta situace nastane, posílí to vaše zaměření na budoucnost a přípravu na ni. Nevíte, že je s tím spojena i narůstající obava a strach. Nevíte, že touto nedůvěrou je narušována i vaše sebedůvěra. Ta je závislá i na vnějších podporách od druhých kolem vás. Pokud máte jistotu a sebedůvěru, dokážete pohnout světem. Při nejistotě naopak přichází strach, úzkost a paralýza. Ztrácíte sílu nebo naopak jdete ze strachu do útoku. Tlačíte a bojujete a nevíte, že za tím je snaha zbavit se strachu a nejistot, získat sebedůvěru.

 

Body rozvoje a způsob léčení.

Více pozornosti je třeba zaměřit ke svým myšlenkám. Volit ty, které mně posilují. Změnit úhel pohledu, nechtít tolik kontrolovat, co se děje kolem mě. To klíčové je nárůst vnitřní sebedůvěry, jistoty ve vlastní sílu. Obrátit pozornost dovnitř a více se spolehnout na sebe. Méně přemýšlení a více činů. S odvahou a klidem dát do hry to nejlepší, co v tuto chvíli umím. Přijmout, že v tom může být chyba, ale v tuto chvíli jsem přesvědčen, že dávám to nejlepší, co umím. Věřím, že se o sebe postarám a že dokážu získat vše, co potřebuji.

 

Co pomáhá v kontaktu s šestkami k lepšímu dorozumění a rozvoji:

V psychologickém rámci pomáhá jakákoli jistota. Pevné body na cestě, o které se může opřít. Mít jasné a přesné zadání a dodržet dostatek jasných informací cestou k cíli. Nastavme si jasně pravidla a mantinely, základní rozměr. A v tom rámci jim dejme najevo, že jim důvěřujeme. Dejme jim najevo, že pokud zakopnou, tak se nic neděje a pokud se potřebují opřít, tak jsme tady. A pak přichází jejich rozvoj spirituální: najít odvahu a víru v sebe i svět kolem. Jejich vlastní cesta budování vnitřních zdrojů – uvěřit, že se můžu opřít o tuto zem, jít pevně a cestou dostanu vše, co potřebuji. Svět je bezpečný a přátelský. Můžu se pustit své mysli a ega.

 

Zajímavosti o enneagramu - přehled...

Aktuality

Vážení přátelé

Aktuálně regeneruji po těžkém úrazu.

Děkuji všem kdož jste na mně mysleli, děkuji za povzbuzující slova, energii, která byla citelná i na dálku.

Život nás učí přes chyby, problémy a krize.

Až budu mít dost zdraví a energiebudu s vámi sdílet, co mne to naučilo.

Těším se na zdraví.

Těším se na slyšenou.

A těším se především na setkání s vámi a možnost podpořit vás, aby se vám dařilo lépe. Emanuel

Další nejbližší akce

 inspirativní sdílení principů osobnostního rozvoje – konkrétní příběhy

JSME ORGANISMUS

„Hodnoty a návyky, které se od nás naučí naše děti a lidé kolem, je to jediné, co po nás zůstává a zůstane až odejdeme…“

Chci s Vámi sdílet své zážitky a praktické principy, které jsem načerpal se sebou a během více než 20-ti leté praxe provázením rozvoje osobností lídrů firem i úplně obyčejných lidí.

 

Rozhodnutí je na Tobě. Pokud chceš pravidelně do svého e-mailu dostávat mé postřehy z aplikace principů a inspirace stačí se zaregistrovat na této stránce vpravo nahoře nebo zdePokud máš pocit, že to může být prospěšné některému z přátel sdílej prosím.

dle osobní dohody 

Individuální transformační koučování
„Chcete vyladit motor svého „ferrari“ či stále jen lakovat vnější podobu „trabanta“? Každá skutečná změna kvality se děje zevnitř ven! Získejte průvodce na cestě k vyšší kvalitě sebe a svého života. Transformujte své návyky a formujte zralost své osobnosti v souladu s osobními talenty. Více o koučování zde

ENNEA večery

Věříte, že můžete za jeden večer získat hlubší vhled do svého osobního rozvoje, pochopit své blízké a kolegy v práci a tím zlepšit vaše vztahy, komunikaci a spolupráci? Máme pro Vás připravený cyklus večerních tříhodinových setkání nad jednotlivými enneagramovými typy. Více o večerech zde